Najlepsza kreatyna – ranking, opinie i dawkowanie

Kreatyna ranking

Kreatyna to jeden z najpopularniejszych suplementów, po który sięgają przede wszystkim sportowcy. Ale nie tylko, gdyż tego suplementu używają również osoby, którym zależy na tym, aby szybko poprawić swoją sylwetkę. Obecnie zainteresowanie kreatyną jest ogromne, co nie jest wcale przypadkowe, gdyż ten suplement przynosi spory efekt. Z pewnością jeśli słyszysz słowo „kreatyna” to od razu pojawiają się w Twojej głowie różnego rodzaju pytania. Czym właściwie jest kreatyna? Skąd się bierze? Jakie daje efekty kreatyna? Czy ma same zalety, czy także jakieś wady? Na te i na jeszcze inne pytania, uzyskasz odpowiedź czytając ten artykuł.

Kreatyna – co to jest?

Kreatyna, inaczej kwas betametyloguanidynooctowy, to taki związek chemiczny, który występuje w organizmach zwierzęcych. Kreatyna pełni naprawdę ogromną rolę w naszym życiu- jest ona elementem ścięgien i mięśni, i wpływa na ich działanie. Aż 98% kreatyny w ludzkim organizmie znajduje się w mięśniach, a pozostałą jej część znajdziemy w mózgu, nerkach i wątrobie. Kreatyna zbudowana jest z takich aminokwasów jak: metionina, arginina i glicyna. Swoją budową zatem przypomina białko. W organizmie dochodzi do procesu, w którym te trzy aminokwasy wraz z pozostałymi fosforanami tworzą fosfokreatynę. Nasz organizm używa fosfokreatyny po to, aby uwolnić zmagazynowaną energię. Energia ta jest natomiast używana do syntetyzowania białek mięśniowych.

Ranking kreatyn

Zobacz najnowszy ranking kreatyn, opinie oraz ceny. Sprawdź, która kreatyna jest najlepsza, którą można brać na czczo, a której nie warto kupować. Ranking kreatyny znajdziesz poniżej.

Jakie rodzaje kreatyny wyróżniamy?

Współcześnie wyróżniamy wiele rodzajów kreatyny, jednak do najczęściej spotykanych zaliczamy monohydrat kreatyny, który jest jej najprostszą formą. W tym przypadku jest to połączenie kreatyny z cząsteczkami wody. Wiąże on i zatrzymuje wodę w komórkach, co wpływa na szybszy efekt stosowania tego suplementu. Na rynku możemy znaleźć ją w formie kapsułek lub zwykłego proszku.

Innym rodzajem kreatyny, równie popularnym, jest jabłczan kreatyny. Jest to mieszanka monohydratu z kwasem jabłkowym. Występuje on w proporcji 1:3. Efekty stosowania tego rodzaju kreatyny są słabsze niż w przypadku monohydratu kreatyny, ale są od niego trwalsze. Jabłczan jest także bardziej odporny na działanie soków żołądkowych, więc lepiej się wchłania.

Kolejnym, choć już mniej popularnym rodzajem tego suplementu, jest cytrynian kreatyny. Jak sama nazwa wskazuje, cytrynian kreatyny jest to połączenie kreatyny z kwasem cytrynowym. Charakteryzuje się on wysoką przyswajalnością przez organizm.

Dawkowanie kreatyny

 Rozróżniamy także takie rodzaje kreatyny jak:

  • azotan kreatyny – jest to połączenie kreatyny z cząstkami azotu. Działa on na naczynia krwionośne, które zwiększają swoją objętość.;
  • chlorowodorek kreatyny – nie jest wydalany wraz z moczem. Wyróżnia się dużą stabilnością w organizmie;
  • orotan kreatyny – jest to mieszanka kreatyny i kwasu orotowego. Uchodzi ona za najsilniejszą formę kreatyny;
  • alfaketoglukaran kreatyny – wspólne działanie kreatyny i kwasu glukarowego ma duży wpływ na zwiększenie masy mięśniowej i jej regenerację oraz poprawę zdolności wysiłkowych organizmu;
  • chelat magnezowy kreatyny – kreatyna ta ma wysoką przyswajalność i daje duże efekty.

Jak działa kreatyna i jakie efekty daje jej stosowanie?

Wiemy już czym jest kreatyna i jakie są jej rodzaje, ale cały czas w naszej głowie jest pytanie, jak to działa, czy warto i czy przynosi efekty? Liczne badania wykazały, że kreatyna ma bardzo drogocenny wpływ na działanie naszego organizmu, a szczególnie na nasze mięśnie. Jej podstawową funkcją jest to, że odnawia cząsteczkę ATP, która jest najważniejszym nośnikiem energii w naszym organizmie. Cząsteczka ATP sprawia, że mamy więcej siły do działania, a szczególnie do treningów. Ma ona także duży wpływ na regenerację naszych mięśni oraz przyśpiesza gojenie się ran. Kreatyna pobudza także syntezę białek w naszym organizmie. Oznacza to, że poprzez dostarczanie cząsteczki ATP naszemu organizmowi, będziemy bardziej wytrzymali, a nasza wydajność znacznie się poprawi. Co więcej, będziemy mogli dostrzec przyrost masy ciała- ale bez obaw, będzie to przyrost beztłuszczowy. Te wszystkie funkcje cząsteczki ATP i jej wpływ na nasz organizm sprawiają, że sportowcy ale także osoby, które dbają o swoje ciało, coraz częściej korzystają z suplementacji kreatyny.

Kreatyna a rodzaj treningu

Przede wszystkim, musimy obalić mit, że kreatynę mogą stosować jedynie sportowcy. Oczywiście oni robią to częściej, gdyż jest im ona niezbędna do szybkiej i właściwej regeneracji po wzmożonym wysiłku sportowym. Ale nie tylko oni – może ją zażywać także „przeciętny Kowalski”, choćby po to, by wspomagać organizm w czasie zwiększonego wysiłku czy w trakcie zwiększania masy mięśniowej.

Jaka kreatyna najlepsza

Przejdźmy jednak do rodzajów aktywności fizycznej i tego, jak działa kreatyna w różnych przypadkach. Jeśli ćwiczymy na siłowni i chcemy zbudować masę mięśniową, to naprawdę warto zażywać kreatynę, gdyż daje ona lepszy efekt. Kreatyna wspomaga trening wytrzymałościowy i siłowy. Suplementacja kreatyny wskazana jest również przy sportach lekkoatletycznych, a zwłaszcza dla sprinterów, gdzie konieczna jest szybka regeneracja mięśni. Przyjmowanie preparatów z kreatyną dobrze sprawdza się także w takich sportach jak: kajakarstwo, narciarstwo.

Istnieją jednak takie aktywności sportowe, przy uprawianiu których, nie zaleca się stosowania kreatyny. Taka aktywność sportowa to przede wszystkim długodystansowe bieganie. Osoby uprawiające ten sport powinny unikać kreatyny. Długodystansowi biegacze mają długotrwały wysiłek o niskiej intensywności, więc organizm inaczej pobiera energię i nie musi być ona suplementowana. Zażywanie kreatyny nie jest również zalecane początkującym sportowcom. W ich przypadku konieczne jest, aby organizm przyzwyczaił się do wysiłku- dlatego konieczny jest czysty trening.

A jak sytuacja wygląda w przypadku kobiet? Kobiety posiadają w organizmie większą zawartość kreatyny niż mężczyźni. Oznacza to, że kobiety powinny zażywać mniejsze ilości tego suplementu.

Kreatynę można także spożywać na redukcji, gdyż dostarczy nam energii przy wymagającej diecie, a także będzie wspomagała nasz trening. Warto pamiętać także, że przy zażywaniu kreatyny powinno się ograniczyć picie kawy oraz całkowicie zrezygnować z alkoholu. Musisz wiedzieć, że zbyt duże ilości kofeiny mogą osłabić działanie kreatyny, a alkohol po prostu zwalnia syntezę białka do mięśni.

Jak dawkować kreatynę?

Przede wszystkim powinniśmy zdać się na zalecenia producenta danego produktu z kreatyną. Na ulotce z pewnością będą zapisane zalecenia dotyczące dawkowania. Suplementy należy przyjmować rozsądnie i w odpowiedniej dawce. Powinna ona być uzupełnieniem naszej diety i dostosowana do planu treningowego.

Po wielu dokładnych badaniach dowiedziono, iż nie ma żadnych przeszkód, aby stosować kreatynę codziennie. Jedynym ograniczeniem jest pora jej zażywania. Zaleca się, aby to było jednak po treningu niż przed. Najlepszą porą do zażycia tego suplementu jest czas tuż po treningu, najlepiej wraz z posiłkiem potreningowym. Możemy przyjmować kreatynę w formie tabletki lub proszku. Nie ma to większego znaczenia i zależy tylko od naszej wygody, gdyż obie formy są tak samo dobrze przyswajalne. Kreatynę możemy brać także w dni nietreningowe czyli wtedy, kiedy odpoczywamy. Najlepszy efekt przynosi zażywanie kreatyny systematycznie w stałej dawce.

Dawkę kreatyny ustala się biorąc pod uwagę płeć oraz wagę danej osoby. Na ogół jeśli chodzi o kobiety to przyjmuje się, że jest to dawka w wysokości 3 g, a jeśli chodzi o mężczyzn to jest to 5 g. Musimy mieć na uwadze fakt, że większość kreatyny dostarczamy do organizmu razem z jedzeniem jakie spożywamy, więc nasza suplementacja ma być jedynie uzupełnieniem, dodatkiem. Nadwyżka kreatyny i tak zostanie wydalona z organizmu. Najwyższe stężenie kreatyny występuje w ciągu 2-3 pierwszych dni jej stosowania.

Kreatyna opinie

Kreatyna a skutki uboczne

Kreatyna przez naukowców uważana jest za substancje bezpieczną. Oczywiście tylko wtedy, kiedy spożywana jest w rozsądnych i zalecanych dawkach. Co więcej, jest ona jednym z najlepiej przebadanych suplementów, jakie obecnie są dostępne na rynku. Jednak nic nigdy nie jest tylko zaletą. Zażywanie kreatyny – tak jak każdego innego suplementu – nie jest obojętne dla naszego organizmu. Długotrwałe stosowanie kreatyny może prowadzić do pewnych skutków ubocznych, które nie są pożądane, ale nie zagrażają naszemu zdrowiu czy życiu. Takimi skutkami ubocznymi może być:

  • odwodnienie;
  • problemy żołądkowe (biegunki);
  • skurcze mięśni;
  • nadwyrężenie mięśni;
  • możliwość naciągnięcia mięśni.

Co więcej, istnieją takie choroby, które są przeciwwskazaniem dla zażywania kreatyny. Osoby chore na nerki, wątrobę czy trzustkę, powinny unikać tego suplementu. Przed rozpoczęciem suplementacji kreatyną wskazane jest skonsultowanie się z lekarzem i zrobienie podstawowych badań.

Kreatyna – czy warto? Opinie

Oczywiście, że tak. Niska możliwość wystąpienia skutków ubocznych przy właściwym dawkowaniu kreatyny oraz pozytywny jej wpływ na nasz organizm zachęcają do jej suplementowania. Pojawienie się pierwszych efektów jej stosowania uzależnione jest od wielu czynników, ale te efekty przyjdą prędzej czy później. Na pewno będą one bardziej zauważalne wtedy, gdy będziemy dostarczać organizmowi odpowiednie ilości kreatyny.

[Ocen: 1 Średnia: 5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here